• Şubat 11, 2020 Gastronomi

  Son zamanlarda sıkça duyduğumuz bir et çeşidi oldu dry aged etler Türkçesini söyleyecek olursak yaşlandırılmış et. Özellikle et üzerine çalışan restoranlar ve bazı özel kasaplarda dry age et yani yaşlandırılmış et satışı yapılıyor. Dry aged etler ABD de eski dönemlerde oldukça popülermiş. Hemen her kasapta bulunurmuş. Zaman geçtikçe bu uygulama yavaş yavaş kasaplardan kalkmış. Şimdi ise bunu yapan özel kasaplar ve restoranlar var. Et tutkunlarını yeniden kendisine bağımlı hale getirdiğinden kısa sürede eski popüleritesini geri kazandı.

  yaşlandırılmış et, dry aged
 • Şubat 11, 2020 Gastronomi

  Gün geçmiyor ki gastronomi dünyasında popüler yeni bir teknik olmasın. Ülkemizde çok fazla yaygın bir pişirme yöntemi olmasa da sous vide yani vakumlu pişirme avrupa da pek çok ülkede ve ABD de oldukça popüler. Yine de sous vide olarak pişmiş bir yiyeceğin lezzetine ulaşmak isterseniz ülkemizde bazı niş restoranlarda bu yiyecekleri bulmanız mümkün.

  vakumlu pişirme, sous-vide
 • Kesme bloğu çeşitleri kullanım amaçlarına göre endüstriyel mutfaklarda renk kodlarına sahiptirler. Endüstriyel mutfaklarda pek çok kişi çalışır. Soğuk şefi sıcak şefi, pastacısı … derken pek çok kişi pek çok ekipmanı farklı amaçlar için kullanırlar. Kesme bloğu renk kodları sayesinde farklı kişiler aynı blokları aynı amaçlar için kullanırlar. Kesme bloğu renk kodları mutfaktaki iş akışını aksatmamak adına oldukça önemlidir.

  kesme bloğu
 • Gastronorm küvet çeşitleri yemek hazırlığının her evresinde kullanılan temel endüstriyel mutfak ihtiyaçlarından biridir. Gastronorm küvetler derinliklerine göre ve genişliklerine göre boyutlandırılırlar. Genişlikleri kesirli bir biçimde boyutlandırılır. Gastronorm küvetinizin derinliği fırınınızın ya da soğuk istif dolabınızın kaç adet gastronorm küvet alacağını bilmek açısından çok önemlidir.

  Gastronorm küvetler paslanmaz sert metalden üretilmişlerdir. Kırılmaz, kolay kolay çizilmez, eğilip bükülmezler. Bu sayede uzun yıllar yenisine ihtiyaç duymadan kullanabilirsiniz. Tamamen endüstriyel mutfakların ihtiyacı olan dayanıklılıktadırlar. Gastronorm küvetler farklı kalınlıklara sahip olabilirler. Yemek sektöründe en yaygın olanı 22’dir, tercihinizi kalınlığa göre yapabilirsiniz.

  Daha ince metalden üretilen gastronorm küvetler ağırlık olarak daha hafif olacağından taşıması daha kolay olacaktır. Aynı zamanda daha ince metalden üretildiği için fiyat olarak daha az maliyetli olabilirler.

  gastronorm küvet, gastronorm küvet modelleri, gastronorm küvet fiyatları
 • Patlamış mısır bir diğer ismi ile popcorn; hemen herkesin sevdiği özellikle filmlerin vazgeçilmezi bir atıştırmalık. Popcorn ya da patlamış mısır denince ilk olarak aklımıza sinema salonları gelse de artık patlamış mısır ikramlarını pek çok yerde görmek mümkün.  Düğün kokteylleri, barlar, çocuklar için verilen eğlence davetleri, doğumgünü partileri ve benzeri organizasyonlarda patlamış mısır hafif bir atıştırmalık olmasıyla baş rolü oynuyor.  Bu yazımızda patlamış mısırı hem sunmanın hem de hazırlamanın şık ve kolay yolu olan popcorn makinesi çeşitlerinden bahsedeceğiz.

  popcorn makinesi, popcorn makinesi modelleri, popcorn makinesi fiyatları, popcorn makinesi nedir
Çerez Kullanımı